Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Stora Mellösa Baptistförsamling
Tjänstegrad: 100%

Titel: Pastor
Område/ort: Stora Mellösa

Stora Mellösa Baptistförsamling söker ny Pastor (100%)

Stora Mellösa ligger ca 20 km öster om Örebro i gamla väckelsebygder. Baptistkyrkan ligger mitt i ett samhälle med en god blandning av både unga och äldre. Vi söker nu dig som har erfarenhet av pastorsuppgiften och vill jobba i vår församling som har ca 150 medlemmar. Församlingen har en god åldersspridning med flera barn- och tonårsfamiljer.

Vårt barn- och ungdomsarbete är väl förankrat i bygden och vi är också engagerade i ett flertal missions- och hjälpsändningsprojekt. Att ha en utåtriktad verksamhet samt fungerande husgrupper ser vi som viktiga inslag i vårt arbete.

Läs gärna mer om vår församling på vår hemsida www.baptistkyrkan.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Hör gärna av Dig för mer information till:

Sven Söderlund (ordf) 070-54 55 082, sven.soderlund@telia.com

Kjell Bonerfält (v.ordf) 076-19 52 409, kjell@bonerfalt.com