Bergslagskyrkan, Nora

Vi är en ganska liten församling, men vi representerar länder från hela världen och vi möts varje vecka i olika samlingar. Vi är enkla och hos oss finns en atmosfär som gör att man känner sig välkommen. Vi har en del olika kontakter i vår stad genom vår secondhand affär som också genererar mycket pengar till hjälpverksamhet. Vi engagerar oss socialt på olika sätt men också genom att vår kyrka samarbetar med kommunen i en öppen daglig verksamhet varje vardag.

Vad har Gud gjort i er församling den senaste tiden?

Vi har det sista året haft glädjen att få se nya människor ibland oss, detta i våra gudstjänster och i olika grupper som samlas. Vi har bl.a. under vårterminen haft en blomstrande alpha kurs med många deltagare som inte tillhör församlingen, där vi anar att Gud verkar på insidan, då deltagarna frågar efter mer.

Vad är ni mest glada över i församlingen?

Att vi känner den helige Ande hos oss på våra samlingar. Att Gud rör vid människor! Och att nya människor vittnar om ett varmt välkomnande när de kommer till oss. 

Besök församlingens hemsida!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster