Östanåskyrkan, Köping

Vi Östanåskyrkan är en flerkulturell församling med bland annat en stor spansktalande grupp, men även vänner från andra nationaliteter. En typisk sak är det givande kyrkkaffet, som inte bara innehåller fikat, utan också mångas medverkan i vittnesbörd, information, förbön och stor spontanitet.

Vad har Gud gjort i er församling den senaste tiden? 

Det Gud har gjort i vår församling är att några nya medlemmar har välkomnats och flera är på väg in i församlingen. Gud ger oss också glädjen att vi ofta se nya människor med på gudstjänsterna.

Vad är ni mest glada för med församlingen?

Vi är tacksamma för vår nya pastor, Bengt Freed, och för nya medlemmar men också för att Gud visar oss på nya vägar för att nå Köpingsborna. Vi tror på framtiden därför att Herren är med liksom han är med övriga församlingar i Köping. Vi har ett mycket gott samarbete.

Besök församlingens hemsida!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster