Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Björkstakyrkan Umeå
Tjänstegrad: 50%

Titel: Pastor
Område/ort: Ålidhem Umeå

Björkstakyrkan i Umeå söker Pastor 50%

Vi söker dig som vill jobba som vår pastor i statsdelen Ålidhem i Umeå. Ålidhem ligger nära Umeå universitet och vi har många internationella studenter som besöker vår församling.

Vi har gudstjänster varje söndag och hemgrupper som träffas regelbundet under veckan. Våra gudstjänster tolkas till engelska. Vi är en liten men familjär församling, som även har ett bra samarbete med andra kyrkor i Umeå.

Vi söker dig som gärna har erfarenhet inom yrket, du är utåtriktad och har lätt för att skapa förtroendefulla relationer. Du har en passion för nå ut med evangeliet och en vilja att utveckla församlingsarbetet.

Läs mer om oss och tjänsten på församligens webbplatslänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster!

Anmälan och frågor:

Hör gärna av dig till församlingens ordförande Oscar Crosby, ordforande@bjorkstakyrkan.se, mobil: 070-226 0017