Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Framtidskyrkan Gottne / Mellansel
Tjänstegrad: 100%

Titel: Pastor
Område/ort: Gottne / Mellansel

Pastor till Framtidskyrkan Gottne/Mellansel

Framtidskyrkan Gottne/Mellansel ​​​​söker en pastor på 100% tjänst

Om församlingen

Vi är en kristen landsortsförsamling, i en levande landsbygd. Församlingen är grundad av baptister och lutheraner inom svensk väckelserörelse. Hösten 2013 gick Betel Östansjö, EFS Gottne och Filadelfia Gottne/Mellansel samman till en församling efter att jobbat under ”samma tak” sedan 2004. Vi har två egna lokaler där vi bedriver verksamhet. Vi har ett aktivt barn- och ungdomsarbete och förutom de ideella ledarna har vi en deltid som barnledare och en deltid som ungdomspastor. Vi har ett nära samarbete med övrig kristenhet inom vårt område. Vår församling brinner för mission såväl i hemlandet som i andra länder. För församlingens uppbyggelse så har vi söndagsgudstjänster, bibelstudium/lovsångskvällar samt bönegrupper. En av våra kyrkor ligger på en ort där det finns asylboende och vår församling, tillsammans med andra föreningar på orten, hjälper och stöttar vi de asylsökande.

Framtidskyrkans vision

  • Tillbe Jesus
  • Drivas av Jesu kärlek och utföra hans uppdrag
  • Leva i en växande Kristusgemenskap

Pastors profil

Vi söker en ny pastor till 100% tjänst som kan jobba vidare med den vision vi tagit fram.
Vi önskar också att vår nya pastor ska:

  • vara ekumenisk och vilja arbeta över samfundsgränser
  • inspirera/undervisa så att församlingen börjar/fortsätter att utveckla bruket av gåvor
  • vara folklig - utåtriktad för att nå människor utan för kyrkan
  • fungera i ett arbetslag
  • vara en herde som kan ta hand om församlingsmedlemmar oavsett ålder och nationalitet
  • vara en del av vårt asylarbete

Ansökan

Skicka din ansökan till ordf. Margareta Svensson.

För frågor om kontakta:
Ordförande Margareta Svensson, 070-3298828, 55712.margareta@gmail.com
Församlingsföreståndare Sylvia Silverdahl, 073-0609991, sylvia.silverdahl@gmail.com
Personalrådsrepresentant Helena Örestig, 070-3034323, helore43@gmail.com