Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Filadelfiakyrkan i Örebro
Tjänstegrad: minst 75%

Titel: Barn- och familjepastor/pedagog
Område/ort: Örebro

Barn- och familjepastor/pedagog

Filadelfiakyrkan i Örebro söker en Barn- och familjepastor/pedagog.
Vi är en församling i centrala Örebro med cirka 850 medlemmar som delar tron på Jesus Kristus och vill göra honom känd, älskad och efterföljd. Vi består av människor i olika åldrar, med olika jobb och livssituationer. Vi söker nu en barn- och familjepastor/pedagog som tillsammans med församlingen, ledare och pastorer vill ge vidare evangeliet till barn och familjer.

Vi söker dig som vill vara med och leda och utveckla vårt barnarbete. Du ansvarar främst för barn upp till 13 år. Möte med barnen sker framför allt vid söndagsgudstjänst, fredagskvällar och vid läger. I arbetsuppgifterna ingår planering, strukturering och genomförande av samlingar, samt kontakt med barn, familjer och volontärledare. Du ansvarar även för församlingens arbete med att stötta familjer och föräldrar i sin roll och sina relationer.

Tjänstens innehåll är framförallt:

  • Att leda församlingens barnarbete
  • Att träna och stötta volontärledare
  • Att driva barnens frågor i församlingen
  • Att verka för att församlingens barn och familjearbete får en missionell, utåtriktad prägel.

Vi söker dig som har erfarenhet av barn- och familjearbete i församling. Har du utbildning inom teologi och/eller pedagogik är det meriterande. Tjänstegrad minst 75%

Som person har du social kompetens och är relationsfokuserad. Du är en strukturerad ledare som inspirerar och tänker såväl teologiskt, strategiskt som pedagogiskt. Vidare lägger vi vikt vid din samarbetsförmåga och ditt ansvarstagande.

Tjänsten är en tillsvidareanställning, med tillträde i början av augusti 2020 eller efter överenskommelse.

Vid frågor om tjänsten, kontakta
Ellen Hemström, föreståndare och personalansvarig, ellen.hemstrom@filadelfiaorebro.se
CV och personligt brev skall vara ansokan@filadelfiaorebro.se tillhanda senast
den 25 maj 2020. Vi intervjuar löpande.

Mer info om Filadelfiakyrkan, se www.filadelfiaorebro.selänk till annan webbplats

Vi ser fram emot att träffa dig - välkommen med Din ansökan!