Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Centrumkyrkan, Mariannelund
Tjänstegrad: 50

Titel: Pastor
Område/ort: Mariannelund

Pastor med inriktning på barn och familjer, 50%

Vi söker barn- och familjepastor

Centrumkyrkan i Mariannelund är en aktiv och livaktig församling med cirka 180 medlemmar. Församlingen har verksamhet för alla åldrar, och driver även förskola och second hand-butik. Församlingen samarbetar med Evangeliska Frikyrkan och Pingströrelsen.

Nu söker vi en barn- och familjepastor som tillsammans med församlingen, ledare och anställda vill ge vidare evangeliet till barn och familjer. Fokus i tjänsten ligger på barn upp till 12 år. Du arbetar tillsammans med övriga anställda (föreståndare och ungdomsledare) och ledningsgrupper för att utveckla vår verksamhet. I arbetsuppgifterna ingår planering, strukturering och genomförande av samlingar, samt kontakt med barn, familjer och ledare.

Tjänstens innehåll är framförallt

•Att leda och utveckla barnens söndagsgudstjänst (Äventyret) tillsammans med övriga ledare.
•Att samordna och genomföra gudstjänst för alla åldrar ca en gång per månad.
•Att vaka över barn- och familjeperspektivet i församlingens arbete

Vi söker dig som har erfarenhet av barn- och familjearbete i församling. Har du utbildning inom teologi och/eller pedagogik är det meriterande. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet. Tjänstegrad 50%. Tillträde under hösten 2020 eller efter överenskommelse.

För mer information, kontakta någon av följande:
Emil Jonzon (ordförande i barn- och ungdomsrådet), tel 070-6590281.
Birger Karlsson (församlingens ordförande), tel 073-586 97 06.
Skicka din ansökan till jobb@centrumkyrkanmariannelund.se senast 26 juli. Vi behandlar ansökningar löpande.
Församlingens hemsida, www.centrumkyrkanmariannelund.selänk till annan webbplats

Om Mariannelund

Mariannelund ligger i Eksjö kommun, i hjärtat av Astrid Lindgrens Småland. I Mariannelund finns närhet till vacker natur och friluftsliv. På orten finns livsmedelsbutiker, skola F-9, bibliotek, vårdcentral med mera. Goda bussförbindelser finns till närliggande orter som Eksjö och Vimmerby.