Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Kungsportskyrkan
Tjänstegrad: 60%

Titel: Kommunikatör
Område/ort: Huskvarna

Kungsportskyrkan söker kommunikatör 60%

Vår nuvarande kommunikatör ska vara föräldraledig och därför söker vi en vikarie under hennes ledighet.

Kungsportskyrkan är i en spännande utveckling. Församlingen har över 800 medlemmar och en omfattande barn- och ungdomsverksamhet. Församlingens verksamhet kompletteras med Konferens, Friskvård, Förskola, Trygghetsboende, Hemtjänst och Kontorshotell. Dessa verksamheter bedrivs i separata organisationer och är en del i Kungsportens vision att tillgodose mänskliga behov för ande, själ och kropp.

Du arbetar i ett team med anställda i Kungsportskyrkan, Kungsporten Café & Konferens AB och Kungsporten Friskvård AB.

Arbetsuppgifter

Du ansvarar för församlingens kommunikation genom våra olika kanaler: Digitalt: Hemsida, sociala medier, mejlutskick, TV-monitorer, annonser m.m. Print: Affischer, broschyrer, flyer, annonser m.m. I tjänsten ingår också diverse administrativa uppgifter.

Kvalifikationer

Vi söker en kreativ person med kunskaper inom grafisk formgivning och kommunikation. Du gillar att ha många bollar i luften och har lätt för att ta egna initiativ. Du är väl bekant med Adobes program som InDesign och Photoshop. Relevant utbildning eller arbetslivserfarenhet är meriterande.

Varaktighet

Cirka 12 månader eller tills vår ordinarie kommunikatör är tillbaka.

Tillträde

September 2021 eller enligt överenskommelse.

Upplysningar

Lisa Carlbäck, kommunikatör 036-38 97 96 lisa.carlback@kungsporten.com
Pia Gell, personalansvarig 036-38 97 84 pia.gell@kungsporten.com

Sista ansökningsdag 2021-08-15 Ansökan skickas till: pia.gell@kungsporten.com