Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Frikyrkan Insjön
Tjänstegrad: Deltid

Titel: Ungdomspastor, ungdomsdiakon, ungdomsledare
Område/ort: Insjön, Dalarna

Frikyrkan Insjön söker ungdomspastor/ungdomsledare

Frikyrkan Insjön är en aktiv och kreativ församling som verkar i hjärtat av Dalarna. Vi har en välfungerande och uppskattad barn- och ungdomsverksamhet som genom decennier byggt ett starkt förtroende bland ortsborna. Kyrkan är en etablerad och accepterad kraft i samhället. Den har på senare år utvecklat sitt utbyte med övriga kyrkor i hemkommunen Leksand och grannkommunerna Gagnef och Rättvik. Med församlingens nya vision sätter vi ord på vår tro, oss själva och det vi längtar efter. Så här lyder den: ”Frikyrkan Insjön är med Jesus i centrum och Guds ord som grund en välkomnande kyrka som betjänar Insjön och världen i kärlek. Vi leds av den helige Ande, upphöjer Herren i glädje och ser att goda relationer byggs med Jesus, varandra och andra, att människor blir hela och får växa som lärjungar.” Se vår visionsfilm och läs mer: www.frikyrkan.se/vision Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Församlingen har alltid mycket på gång (gudstjänster, bönesamlingar, lovsångskvällar, scout, tonår, Alpha, dagledigträffar, språkcaféer och evenemang av olika slag). Liksom många andra frivilligorganisationer brottas vi samtidigt med att motivera, engagera och skapa delaktighet. Det är en av församlingens stora utmaningar och en viktig del i den här rekryteringen. Församlingen har drygt 130 medlemmar och är ansluten till Equmeniakyrkan och EFK.

Om tjänsten

Vi söker en ungdomspastor/ungdomsledare med fokus på vår barn- och ungdomsverksamhet. Tjänsten är på 50 procent och vi är öppna för att söka samarbeten med kringliggande församlingar om du är intresserad av att utöka din tjänstgöringsgrad. Tjänsten inleds med en provanställning på 6 månader.

Vi erbjuder dig:

 • att vara en del av en aktiv och kreativ församling
 • att arbeta i hjärtat av vackra Dalarna, med förstklassigt frilufts- och idrottsliv och ett rikt och levande kulturliv
 • en erfaren pastorskollega
 • en engagerad församlingsledning som du blir en del av
 • ett gott samarbete med andra kyrkor i närområdet
 • att få arbeta i en miljö där dina gåvor tas tillvara och där du får hjälpa andra att utvecklas i sina gåvor och växa som lärjungar
 • att få vara med och utveckla församlingen.

Vi söker dig som:

 • är trygg i din tro och strävar efter att leva som du lär
 • är en naturlig ledare
 • att skapa engagemang, uppmuntra och inspirera blir en viktig del i ditt jobb, liksom att utveckla ledare, få människor i funktion och upptäcka sina gåvor
 • har viss strategisk förmåga där du kan se nya vägar, vågar ta initiativ och utveckla verksamheter om det behövs - tycker om att samarbeta med andra - uppskattar att ta emot och ge feedback
 • har social kompetens och tycker om att bygga relationer med människor
 • har lätt för att få kontakt med barn och ungdomar - har relevant utbildning/erfarenhet, vi ser gärna att du har minst två års teologisk utbildning
 • delar Frikyrkan Insjöns teologiska grund (läs mer på frikyrkan.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.).

Frågor och ansökan:

Är du intresserad och har frågor? Kontakta:
Magnus Rolands, ordförande, på 072-210 04 86 eller Mita Näs, pastor, på 070-590 13 76.

Vill du söka tjänsten? Mejla ditt CV tillsammans med ett personligt brev till jobb@frikyrkan.se

Intervjuer sker löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan. Sista dag för att söka tjänsten är den 7 augusti 2022. Vi behandlar din ansökan strikt konfidentiellt.