Typ av tjänst: I en EFK-församling
Arbetsgivare: Baptistförsamlingen Filadelfia
Tjänstegrad: 100 %

Titel: Pastor med inriktning unga
Område/ort: Örebro

Pastor med inriktning unga i Filadelfiakyrkan i Örebro

Vi är en församling på 820 medlemmar i centrala Örebro. Vi säger ibland om oss själva att ”bredden är vår spets”. Med det menar vi att församlingens brokighet och mångfald är det som gör oss till vilka vi är. Vi kommer från olika delar av Sverige och världen. Vi är i många olika åldrar och vi har olika bakgrund, men vi delar tron på Jesus Kristus och en längtan efter att fler ska lära känna honom! För fem år sedan antog vi en ny vision i församlingen som sammanfattas i orden Ge vidare. I visionen uttrycker församlingen en inriktning mot ett mer missionellt församlingsliv. Församlingen tillhör Evangeliska Frikyrkan.

Tjänsten

Arbetsuppgifter

Tjänsten innefattar ett helhetsansvar för församlingens ungdomsarbete som i nuläget består av samlingar på onsdagar och fredagar. På onsdagar möts ungdomar för undervisning, fördjupning och gudstjänst. På fredagar är kyrkan öppen för lek, gemenskap och andakt. Som pastor med inriktning unga finns du i ett nära samarbete med församlingens barn- och ungdomsråd. Tjänsten innebär ett ansvar för att rekrytera och träna ledare till ungdomsarbetet samt att få unga människor i funktion i församlingen.

Till detta tillkommer församlingsnära arbetsuppgifter så som förkunnelse, samtal, bönesamlingar, omsorg och församlingsutveckling. Tjänsten kommer även utformas med utgångspunkt i den sökandes gåvor och profil. Som pastor i Filadelfiakyrkan kommer du arbeta nära församlingens föreståndare och ingå i ett team med övriga anställda.

Vi ser gärna att du:

  • Har erfarenhet av tidigare tjänst i församling.
  • Har teologisk utbildning.
  • Vill vara med och leda församlingen i en missionell inriktning.
  • Trivs att arbeta i team såväl som självständigt.

Tillträde

Enligt överenskommelse, senast augusti 2023.

Ansökan

Välkommen att skicka din ansökan med CV och personligt brev till oss via mejl.

Sista ansökningsdag: Vi vill ha din ansökan så snart som möjligt och hanterar ansökningarna löpande.

Kontakt

Har du frågor eller vill veta mer? Välkommen att kontakta:

Ellen Hemström, pastor och föreståndare
Mejla Ellen
070-380 91 70

Charlotte Arenander
Mejla Charlotte
070-254 50 09

Evangeliska Frikyrkan

Åstadalsvägen 2A, 702 21 Örebro
Box 1624, 701 16 Örebro
019 - 16 76 00
info@efk.se

Plusgiro: 900403-7
Bankgiro: 900-4037

EFK
Barnhjälpen
Ge för livet
StepOut
Torpkonferensen