Tid: lördag 8 november 2025 kl. 9.30-13.30
Plats: Immanuelskyrkan Örebro
Pris: 150 kr

Om trygghet i ledarskap och föräldraskap

Hur kan vi skapa trygga platser för barn och unga idag? Hur kan du som vuxen, oavsett som du är en aktiv ledare, förälder eller en engagerad morfar, vara en del i trygghetsskapandet? Välkommen till en dag av både fördjupning, seminarier och samtal med fokus på just dessa frågor.

Dagen riktar sig till dig som är förälder, ideell ledare, pastor, församlingsledare eller på annat sätt engagerad bland barn och unga – välkommen till en viktig dag.

Upplägg för dagen

  • 09:30 Drop in kaffe/te
  • 10:00 Inledning och information om dagen
  • 10:15 Hur mår de unga? Om att vara en klok och stödjande vuxen till barn och unga. Gustav Stenson sjuksköterska på ungdomsmottagningen specialiserad på killars hälsa och Gustav Ledstam, kurator och leg. psykoterapeut
  • 10:50 Seminarier (här väljer du ett av fyra seminarier som du ser nedan)
  • 11:30 Lunch-baugette
  • 12:30 Seminarier (här väljer du ett av fyra seminarier som du ser nedan)
  • 13:10 Avslutande samling

 

Välj två av dessa valbara seminarier:

  1. Identifiera, reagera och agera

Hur kan ni i er verksamhet förebygga och skapa trygghet för deltagare och ledare? Här får du hjälp att skapa krisplan och handlingsplan.

Josefin Fållsten är pastor med ansvar för barn och familj i Immanuelskyrkan Örebro och Elin Kullingsjö Ledarutvecklingsansvarig Bilda och instruktör för I Trygga händer.

  1. Vi behöver prata om barn, unga och porren

Nätporren är bara några klick bort för våra barn och unga. Hur kan vi som föräldrar och ledare öka vår medvetet om deras verklighet och kunna förebygga.

Erika Bergman är ledarutvecklare i EFK med inriktning missionell diakoni.

  1. Barn, unga och andlighet

Hur formar vi trygga och sunda miljöer för barn, unga och tro? Vad är sund andlighet? Och hur kan det ibland bli så fel?

Susanne Olofsson är ledarutvecklare i EFK och instruktör för I Trygga Händer.

  1. Vara Nere – att rusta unga för livet

Vara nere är ett­ initiativ från Mind och Bilda som handlar om att­ rusta unga för livet. Här får du höra mer om denna utbildning och hur ni kan använda den i er verksamhet.

Thorine Arenius är verksamhetsutvecklare på Bilda med fokus på samhällsfrågor.

 

Anmälan och info

Arr. Evangeliska Frikyrkan, Studieförbundet Bilda och Immanuelskyrkan Örebro.

Ta gärna kontakt med oss inom EFK!

Jag jobbar med frågor som berör barn och familj

Susanne Olofsson
Ledarutvecklare med fokus på barn och familj 70 %
019- 16 76 41
070-386 87 64

Mejla mig!